Kosmiczny sukces zespołu z udziałem Magdaleny Łabowskiej

Kilka tygodni po zdobyciu nagrody Grand Prix, ufundowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną w Student Aerospace Challenge za projekt 6-osobowej kabiny załogowej przystosowanej do lotów suborbitalnych, grupa studentów działających w Innspace zakwalifikowała się do finału kolejnego kosmicznego konkursu.

Magdalena Łabowska (Kubajewska) wraz z czwórką studentów z Politechniki Wrocławskiej stworzyli wizję idealnego miasta na Marsie. Projekt samowystarczalnej kolonii marsjańskiej dla 1000 osób o nazwie Ideacity zakwalifikował się do półfinału konkursu Mars Colony Prize, organizowanego przez The Mars Society. Ze 100 nadesłanych zgłoszeń jury wybrało 25 najlepszych, które zostaną opublikowane w książce „Mars Colonies: Plans for Settling The Red Planet”. Do finału zakwalifikowało się 10 drużyn, które spotkają się w USA, aby zawalczyć o zwycięstwo. Wśród nich znalazł się projekt grupy Innspace o nazwie Ideacity.

Miasto Ideacity mieści się na planie sześciokąta o boku 400 m i znajduje się w nim ponad 100 budynków wykonanych techniką przyrostową. Są one połączone siecią zarówno podziemnych tuneli, które pozwolą poruszać się po mieście bez narażania się na zewnętrzne warunki, jak i dróg na powierzchni, umożliwiający ruch pojazdów z ładunkami. Istotnym punktem było maksymalne zautomatyzowanie bazy ze względu na ograniczoną ilość osób w kolonii (1000) i konieczność samowystarczalności. W projekcie rozpatrzone zostało pozyskiwanie i przetwórstwo surowców, przemysł wytwórczy, wytwarzanie energii, gospodarka komunalna, systemy podtrzymywania życia oraz rolnictwo. Magdalena Łabowska była odpowiedzialna za kwestie związane z przetrwaniem mieszkańców w warunkach marsjańskich i zaproponowała działanie systemów podtrzymania życia, sposób wytwarzania pożywienia, czy rozplanowanie diety marsjańskiej.

Gratulujemy!

Jeden komentarz do “Kosmiczny sukces zespołu z udziałem Magdaleny Łabowskiej”

Możliwość komentowania została wyłączona.