Perspektywy opublikowały najnowszy ranking studiów inżynierskich na uczelniach technicznych. Zobaczmy jak wypada Wydział Mechaniczny:
- AiR — siódme miejsce po Politechnice Warszawskiej (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Wydział Mechatroniki, Wydział Elektryczny, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych) i AGH (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej) (tam różne wydziały mają taką specjalizację). AiR na Wydziale Elektroniki PWr ma 10. miejsce
- MiBM — trzecie miejsce po AGH (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) i Politechnice Warszawskiej (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa). MBM na wydziale Mechaniczno-Energetycznym ma 8. miejsce.
- Mechatronika — drugie miejsce, po Politechnice Warszawskiej (Wydział Mechatroniki). Mechatronika na W12 ma 5. miejsce.
- ZIP — pierwsze miejsce
Przeglądając dane szczegółowe zauważyć można, że — w praktycznie każdej specjalności — najgorzej (zazwyczaj trzecie miejsce od końca!) wypadamy w kategorii „Dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów” czyli liczbie nauczycieli akademickich (dr z wagą równą 1,0; dr hab. z wagą 1,5 oraz prof. z wagą 2,0) w stosunku do liczby studentów tzw. przeliczeniowych, studiujących w danej jednostce (studenci studiów stacjonarnych uwzględnieni z wagą 1,0; studenci studiów niestacjonarnych z wagą 0,6).
Sumaryczna ocena uczelni jest raczej opisowa i niezła dla Politechniki Wrocławskiej: Wśród uczelni, których studia zajęły pierwsze miejsca w poszczególnych dyscyplinach na czele jest Politechnika Warszawska (12 najlepszych programów), przed Akademią Górniczo-Hutniczą i Politechniką Wrocławską (po 3 programy) oraz Politechniką Śląską (2 programy).