Dzieje się. Trwa reforma nauki.
Już w sierpniu, a więc przed 1 października Minister Gowin wysłał do rektorów list zawierający w załączniku wszystko to co trzeba zrobić w pierwszej kolejności.
Pojawiły się informacje mówiące, że od roku 2019 wzrosną pensje naukowców/nauczycieli akademickich. Asystent będzie zarabiał więcej niż kasjer w Biedronce!
Na stronie portalu Konstytucja dla Nauki pojawiają się informacje o kolejnych zmianach i modyfikacjach wynikających z Ustawy.
Warto tam zaglądać, żeby trzymać rękę na pulsie. Poniżej kilka najnowszych wpisów:
-
- Zniesienie minimum kadrowego – informacje o prowadzeniu zajęć
- Praca nauczycieli akademickich jest pracą twórczą – informacje o kosztach uzyskania przychodu (Szczególnie polecam lekturę tego wpisu, bo zupełnie nie rozumiem!)
- Pierwszy konkurs w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”
Sporo ciekawych informacji zamieszcza na swoim blogu Emanuel Kulczycki (którego często tu cytuję). Nie jest to pierwszy lepszy naukowiec, jest przewodniczącym tzw. Zespołu ds. oceny czasopism; jest członkiem Komitetu Ewaluacji Jednostek Naukowych, Komisji ds. Akredytacji i Rankingów KRASP, Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Komitetu Nauk Filozoficznych PAN. Spokojnie można uznać, że wie o czym pisze.
Ostatnio na jego blogu (warsztat badacza) pojawiły się bardzo ciekawe wpisy:
-
- Jaką wybrać dyscyplinę naukową? Konsekwencje wymogu Ustawy 2.0 (Wybór dyscyplin podatkowych jawi mi się pięknym polem do tak zwanej „optymalizacji podatkowej”!)
- Grantu z NCN-u nie rozliczysz publikacją w drapieżnym czasopiśmie
- Habilitacja według Ustawy 2.0