Zakład przerobu studentów

Bardzo interesujący teks z Wyborczej. Czym jest, czym ma być, czym powinien być uniwersytet? Czym się różni od szkoły zawodowej i od korporacji? Cały tekst tu: Zakład przerobu studentów, gdyby okazało się, że wymaga zapłacenia.

Zakład przerobu studentów

Piotr Sztompka*

23.05.2014

Uniwersytet to co innego niż szkoła wyższa. Zapomniano o tym i świątynie wiedzy zmieniają się w korporacyjne biurowce

Dyskusja o stanie polskiego szkolnictwa wyższego toczy się tak, jakby wszystkie szkoły wyższe były do siebie podobne i miały takie same zadania. Zapomina się o szczególnych problemach i szczególnej misji pewnej wyjątkowej kategorii placówek – tych z pierwszej ligi, które różnią się znacząco od licznych szkół wyższych o profilu zawodowym. Zwie się je uniwersytetami.

za pomocą Zakład przerobu studentów.