Strategia dla nauki i szkolnictwa wyższego

Znamy coraz więcej szczegółów opracowywanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego Strategii dla Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Co wiemy do tej pory?

1. Że Ministerstwo już wie, że środków jest za mało.
  2. Że Ministerstwo już wie, że nawet najlepsze nasze uczelnie kształcą kilkakrotnie więcej studentów niż bardzo dobre uczelnie zagraniczne.

Najprawdopodobniej kolejne kroki będą prowadziły do wyłonienia „uczelni badawczych” z bardzo dobrą kadrą i niezbyt wielką liczbą (najlepszych) studentów. Nie wiemy natomiast jak będą wyglądały te przekształcenia i komu przypadną „nadmiarowi” studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Warszawskiego (albo nawet Politechniki Wrocławskiej) ani też skąd brać dodatkowe kadry dla nauki (bo Minister jeszcze nie mówi o tym, że dobre uczelnie zagraniczne nie tylko mają dużo pieniędzy, umiarkowaną liczbę studentów i całkiem pokaźną liczbę naukowców).

Poniżej wystąpienie Ministra Gowina na konferencji prasowej:

oraz (bardzo ogólnikowe) slajdy z prezentacji:

967282151eb77ece9b6d2bf4fb2e8c73