Jest nam bardzo miło poinformować, że naukowcy Katedry Mechaniki, Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej, Wydział Mechaniczny zdobyli w ramach konkursu OPUS LAP z Narodowego Centrum Nauki ) finansowanie tematu:
Badania wpływu samoleczących, organiczno-nieorganicznych warstw zol-żel na odporność korozyjną i zmęczenie stali w zakresie VHCF
w wysokości 1 613 882 zł.
Partnerami projektu będą zespoły prof. Wojciecha Simki z Politechniki Śląskiej (Wydział Chemiczny, Katedra Chemii Nieorganicznej, Analitycznej i Elektrochemii) oraz dr Marka Smagi z Uniwersytetu Technicznego w Kaiserslautern (Wydział Budowy Maszyn i Inżynierii Procesowej, Katedra Materiałoznawstwa)
Kierownikiem grantu jest dr Justyna Krzak.
Projekt porusza ważną kwestię ochrony i degradacji podłoży stalowych, narażonych na korozję i zmęczenie, a pokrytych samonaprawiającymi się organiczno-nieorganicznymi powłokami zol-żelowymi. W szczególności celem jest poznanie mechanizmów towarzyszących złożonym stanom degradacyjnym w powłoce przy obciążeniu zmęczeniowym, w tym gigacyklowym (VHCF).
Pomysł grantu (oraz jego cele) powstały w wyniku wielogodzinnych dyskusji w szerokim zespole naukowców Katedry:
- Grzegorz Lesiuk
- Rafał Mech
- Justyna Krzak
- Jolanta Gąsiorek
- Bartosz Babiarczuk
- Daniel Lewandowski
- Mirosław Bocian
- Dorota Aniszewska
- Piotr Kotowski
- Michał Smolnicki
- Szymon Duda
- Anna Szczurek
- Beata Borak
- Marek Jasiorski
- Anna Gąsiorek
- Joanna Warycha
- Mariusz Hasiak
Partnerami dyskusji byli prof. Wojciech Simka oraz dr Marek Smaga.
Wsparcie w zakresie przygotowania wersji angielskiej wniosku zapewnił dr Walis Jones.
Eksperci i recenzenci w swoich opiniach podkreślali ważność podjętej tematyki, bardzo dobry, klarowny i przekonujący opis planowanych do osiągnięcia celów. Wskazywali, że projekt znacznie wykracza poza dostępny obecnie stan wiedzy oraz bardzo głębokie zrozumienie zjawisk fizycznych i chemicznych, które będą miały wpływ na potencjał aplikacyjny rezultatów.