Sukces Magdaleny Kobielarz

Pani dr inż. Magdalena Kobielarz otrzymała finansowanie z Programu im. Mieczysława Bekkera (Bekker NAWA) na sfinansowanie badań:

Patient-specific modelling of abdominal aortic aneurysms: towards prediction of disease progression and rupture
(Spersonalizowane modelowanie tętniaków aorty brzusznej ukierunkowane na przewidywanie progresji choroby i pęknięcia)

Celem projektu jest ustanowienie solidnych podstaw naukowych dla zrozumienia progresji choroby jaką jest tętniak aorty brzusznej indywidualnie i niezależnie u każdego pacjenta, bez względu na wielkość tętniaka. Korzystając z postępów w analizie obrazów medycznych i biomechanice obliczeniowej, zdefiniowani zostaną pacjenci z wysokim ryzykiem pęknięcia tętniaka, u których wskazana jest interwencja chirurgiczna, oraz ci, z mniejszym ryzykiem, u których można jej uniknąć.

Proponowane podejście jest innowacyjne i nie było wcześniej rozważane przez innych. Pozwala ono uniknąć kluczowych ograniczeń dotychczas proponowanych rozwiązań w zakresie prognozowania progresji choroby i ryzyka pęknięcia tętniaka na podstawie danych biomechanicznych, a mianowicie braku danych materiałowych specyficznych dla pacjenta (sztywność, wytrzymałość) i nieznanego naprężenia szczątkowego.

Projekt realizowany będzie przez 12 miesięcy w Faculty of Engineering and Mathematical Sciences / School of Engineering / Department of Mechanical Engineering, The University of Western Australia.

Gratulujemy!