…od pierwszego roku Naszej Ery z projekcją do roku 2050.
Materiał z ciekawego artykułu z The Washington Post Six maps that will make you rethink the world.
…od pierwszego roku Naszej Ery z projekcją do roku 2050.
Materiał z ciekawego artykułu z The Washington Post Six maps that will make you rethink the world.
Poniedziałek, 13 czerwca jest wtorkiem parzystym.
W ramach seminarium prezentację pt. „Mieszany rozwój pęknięć zmęczeniowych, a lokalność zjawisk przed frontem szczeliny” przedstawił doktorant Naszej Katedry mgr inż. Paweł Kucharski. Była to prezentacja otwierająca przewód doktorski prelegenta, której opiekunami są:
Promotor: Prof. dr hab. inż. Mieczysław Szata
Promotor pomocniczy: Dr inż. Grzegorz Lesiuk.
Było to ostatnie, planowe, seminarium w roku akademickim 2015/2016.
Szanowni Państwo,
w związku z tym, że w ostatnim okresie pojawiło się mnóstwo fałszywych e-maili, których celem jest:
Te fałszywe maile podszywają się pod znane Państwu firmy (np. PGE, Tauron, Poczta Polska, Orange, DHL, różne banki … czy też inne firmy z których mogliby Państwo spodziewać się przesyłki, faktury bądź umowy), jak również pod administratorów systemów informatycznych (np. administratora poczty), czy nawet pod Państwa przełożonych (tytułując dosyć ogólnie zajmowane stanowisko). Bazując na Państwa zaufaniu, do nadawcy, pod którego się podszywają, namawiają Państwa do wykonania jakiejś czynności (np. otwarcie załącznika, bądź wejścia na stronę WWW) by w ten sposób zainfekować Państwa komputer. Zainfekowany komputer może zostać zaszyfrowany, a nadawca maila, będzie żądał „okupu” za odszyfrowanie ważnych danych. Innym celem jest przejęcie w całości kontroli nad komputerem przez intruza i zbieranie wszelkich danych, jakie na nim się znajdują (włączając dane do logowania do wszystkich systemów IT). Kolejnym celem jest wprost pozyskanie Państwa danych do logowania do systemów IT (dane te potem są wykorzystywane np. do wykonywania przelewów, jeśli są to dane do bankowości elektronicznej.
Jak odróżnić fałszywy mail. Nie zawsze jest to takie proste (bo metody hackerów stale są poprawiane), ale są sygnały, które powinny znacznie zwiększyć naszą ostrożność.
Proszę zwrócić uwagę na kilka szczegółów:
Na koniec trzy proste reguły:
W przypadku otrzymania podejrzanego maila można wysłać zgłoszenie na adres incydent@wcss.pl (należy załączyć podejrzany mail w całości). Zespół reagowania na incydenty komputerowe dokona analizy i potwierdzi, bądź odrzuci takie zgłoszenie. Dodatkowo, na podstawie zgłoszenia poprawione zostaną mechanizmy obronne systemu, by zmniejszyć liczbę tego rodzaju wiadomości.
z poważaniem
Administratorzy Systemu Pocztowego
Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe
Maria Kupczyk
Dorota Sadowska
Ireneusz Tarnowski
tal. 71 320 36 26
mail: admin@wcss.pl