Kolejny sukces zespołu Magdaleny Łabowskiej

W dniach 13–14.11.2020 odbył się konkurs Hackaton ActInSpace, w którym wzięła udział (wraz z grupą znajomych, w większości reprezentantów zespołu InnSpace) nasza doktorantka Magdalena Łabowska.
Była to pierwsza część konkursu, organizowana na szczeblu krajowym. Niestety ze względów pandemicznych polska edycja zawodów została odwołana. Zespół aplikował do konkursu w Niemczech (Dortmund), gdzie udział odbywał się zdalnie. Zespołowi udało się zdobyć pierwsze miejsce i przejść do drugiego, międzynarodowego etapu.

Konkurs ActInSpace polegał na rozwiązaniu w przeciągu 24 godzin wybranego problemu związanego z technologiami kosmicznymi.

Zespół podjął się tematu polegającego z przetwarzaniem informacji pobieranych przez czujniki samochodów osobowych.

Zaproponowano wykorzystanie czujników samochodowych do zbierania danych na temat: warunków pogodowych, klimatycznych, lokalizacyjnych, a także stanu zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym. Dane te miałyby być wykorzystane wraz z danymi satelitarnymi w przemyśle rolniczym (tzw. precision farming).

Celem projektu było zwiększenie plonów, wyeliminowanie marnotrawstwa żywności (już na etapie upraw), a także ułatwienie pracy rolnikom przez stworzenie specjalnej aplikacji umożliwiającej kontrolowanie upraw oraz, dzięki precyzyjnemu monitoringowi, ograniczenie użycia nawozów (przez podpowiadanie o ich odpowiedniej ilości w zależności od pogody; pozwoli to zmniejszyć skażenia gleby, okolicznych wód, czy wypłukiwanie nawozu przez deszcze).

Projekt również zakładał stworzenie modelu biznesowego, aby udowodnić opłacalność inwestycji.

Obecnie zespół przygotowuje się do finału (etapu międzynarodowego).

Gratulujemy!

[Edit]

Już kilka dni po ogłoszeniu tego sukcesu dowiedzieliśmy się, że zespół którego uczestnikiem była Magdalena Łabowska i Innospace ponownie z powodzeniem wystartował w finale prestiżowego Student Aerospace Challenge.

Problem, który rozwiązywał zespół dotyczył analizy rynku pasażerskich lotów suborbitalnych. Zajęło im to kilka miesięcy, a sam patronat nad projektem objęła Polska Agencja Kosmiczna.

Efekt tych badań doceniło jury, które ponownie doceniło studentów i doktorantów PWr przyznając im jedną z trzech nagród — ArianeGroup Prize.

Informacje o tym można znaleźć na stronach Politechniki Wrocławskiej.

Ponowne gratulacje!